Kdy je nejvyšší čas na výměnu tlumičů?

Tlumiče do auta na našich silnicích dostávají poměrně zabrat. Díry ve vozovce, ale i sůl a špinavé cesty jim rozhodně nijak neprospívají, a tak nezbývá, než je každou sezónu nechat náležitě zkontrolovat a případně vyměnit.

Tlumiče se vždy mění v páru podle značky vozu. Tlumiče Volkswagen nemusí sedět do vozu modelu Škoda a tlumiče Audi zase nemusí pasovat do BMW. Tlumiče kromě toho, že tlumí nárazy, zkracují brzdnou dráhu, snižují naklánění vozidla a zvyšují celkovou bezpečnost. Většina řidičů si jejich opotřebení ve vlastním automobilu nevšimne už jen z toho důvodu, že se vám plynulé zhoršení komfortu během jízdy může zdát zcela normální.

Za jak dlouho tlumiče doslouží?

Pokud kupujete nový automobil, tlumiče byste měli nechat zkontrolovat nejdéle po ujetí 80 000 kilometrů a následně po každých 20 000 kilometrech. Dávejte pozor na varovné signály. Stav tlumičů je možné zhodnotit i pouhým pohledem – zatímco mlžení není na škodu, vytékající kapaliny a oleje už signalizují vážný problém a výměna bude nejspíš nezbytná.

Jak poznat opotřebované tlumiče?

Dávejte pozor na chování vašeho auta. Pokud se v ostřejších zatáčkách auto nebezpečně naklání a vychyluje k vnější straně vozovky, vaše tlumiče už nejspíš dosloužily. Při zrychlování si zase můžete všimnou prokluzování vozu. Můžete požádat i nějakého kamaráda, aby za vás vaše auto vyzkoušel, jestli si nejste jistí.

Špatné tlumiče se dají poznat i po hmatu, pokud jsou opotřebované, často se při řízení chvěje a vibruje volant. Upozorní vás také zřetelné praskání z podvozku, které se ještě zintenzivní při průjezdu přes retardéry.

Abyste potřebnou výměnu tlumičů do auta co nejvíce oddálili, vyhýbejte se výmolům a dírám na cestách, prudkému zrychlování a jízdě po nerovném terénu. Jezděte opatrně a šetrně a nezapomínejte na pravidelné prohlídky vozu. Tak jako tak se ale po určité době výměně tlumičů nevyhnete.