Jsou lepší letní nebo univerzální pneumatiky?

Kvalitní a dobře zvolené pneumatiky jsou základem pro bezpečnou jízdu v autě, bez nich by to zkrátka nešlo. Spojují vůz s povrchem vozovky. Představte si, že pouze plocha dlaně je u každé pneu vždy ve styku se silnicí, a proto by tato plocha měla mít co nejideálnější vlastnosti.

Je přezouvání opravdu nutnost?

Nejen že pro každý vůz jsou vhodné trochu jiné pneu, především požadavky v každém ročním období a zeměpisné lokalitě jsou trochu jiné. Počasí a stav silnice vyžadují přezouvání a to je v našich podmínkách většinou dvakrát ročně. Nechce se vám přezouvat zimní na letní pneumatiky? Pak vás možná napadne si pořídit pneu univerzální, které se nebudou muset měnit. Je to ale tak jednoduché, a hlavně- je to vůbec rozumné?

Existují celosezónní pneumatiky

Rozhodně není dobré jezdit v létě na zimních a v zimě na letních gumách, to ví asi každý. Vyvinuty byly celosezónní pneumatiky, které se teoreticky přezouvat nemusí. Zdůrazňujeme- teoreticky. Protože kdyby byly tak dokonalé, nutnost dál vyrábět letní a zimní pneu by zákonitě zmizela. Dá se s nimi jezdit po celý rok, ale nehodí se pro každého.

Kde se univerzálnost negativně projeví

S univerzálními pneumatikami si ušetříte námahu, vyhnete se přezouvání, ušetříte za servis. Jejich univerzálnost se ale zkrátka někde musí projevit. Většina z nich dosahuje pouze průměrných vlastností jak letních, tak zimních pneumatik. A to určitě příliš bezpečně a komfortně nezní. Na cestu v parném létě k moři nebo na jízdu v náledí nebo sněhu se prostě moc nehodí.

Musíte počítat s horšími jízdními vlastnostmi

Celosezónní pneumatiky mají zkrátka horší jízdní vlastnosti v extrémnějším počasí a teplotách, navíc se v tomto případě i rychleji sjíždějí. Nemůžeme s nimi čekat takovou bezpečnost na silnici, jako se specializovanými zimními nebo letními gumami, nelze se na ně v každé situaci spolehnout. A nedá se s nimi jet ani v úseku označeném „zimní výbava“.

Pro koho jsou tedy tyto pneumatiky vhodné?

U nás se příliš nedoporučují, ale hodit se mohou řidičům nenáročným, kteří nevyjíždějí při extrémním počasí a nejezdí na dlouhé vzdálenosti. Řidiči, kteří vyjedou sporadicky, tedy mohou po těchto pneu sáhnout. Pokud ročně najezdíte stovky či tisíce kilometrů, raději vsaďte na zimní a letní pneumatiky, a holt budete muset co půl roku přezout, s tím, že se na svůj vůz budete moct daleko lépe spolehnout.