Jak změřit závity? Rozměry ověřujte raději kalibry

Měření závitů, zejména jejich stoupání, je mravenčí práce vyžadující trpělivost, navíc ji nikdy neodvedete zcela přesně. Co kdybyste na to šli jinak a na kontrolu rozměrů použili závitový kalibr?

Vnější průměr závitu můžete změřit posuvným měřítkem, avšak moc vám toho neřekne. Například pro M12 získáte hodnotu cca 11,6, protože závit je trochu válcovaný. Střední průměr je možné měřit přes drátky a vypočítat vzorečkem. Vážně se vám tohle chce dělat? Stoupání je pak úplně vyšší dívčí, posuvným měřítkem ho nemáte šanci změřit, ani když změříte třeba 10 závitů a pak je vydělíte deseti. Pořiďte si raději závitový kalibr.

Závitový kalibr nasadíte a hned víte, na čem jste

Závitové kalibry se vyrábí vždy na konkrétní závit, tedy například M42×1,5. Jde-li o závitový trn na vnitřní závity, má dvě strany – jednu zmetkovou a druhou dobrou. Pokud se bavíme o vnějším závitu, ten se ověřuje pomocí závitového kroužku a kroužky jsou konkrétně dva, opět jeden dobrý a druhý zmetkový. Zmetkový kroužek má červenou tečku, zmetková strana závitového trnu červený proužek.

K ověření správnosti rozměru stačí jen nasadit obě strany trnu (oba kroužky). Dobrá by vždycky měla sedět a špatná nikoliv. Žádné měření ani zdlouhavé ověření, zda rozměr odpovídá, se dozvíte za pár sekund.

A co kalibry na speciální závity?

Dodavatelé závitových kalibrů nabízí nejběžnější rozměry pro závity metrické i trubkové, přesto se může stát, že budete potřebovat něco speciálního. Na dlouhé závity v otvoru se hodí kalibry s prodlouženou závitovou částí. Pro závity v otvorech se vyrábí zase kalibry s prodlouženým krčkem. Všechno má své řešení, a když ho nenajdete, dá se vyrobit na míru. Společnost Michovský tools pro vás vyrobí závitové kalibry na levé závity, s jinou tolerancí či atypickými rozměry. Standardní kalibry M42×1,5 a jiné má ve stálé nabídce a dodá vám je velice rychle. Proto nečekejte a začněte rozměry závitů ověřovat efektivněji než měřením.