Jak si vybrat z několika pracovních nabídek?

Co když se při shánění práce objeví dvě a více nabídek, které vypadají slibně a lákavě? Jak se rozhodnout správně a v budoucnu nelitovat? Samozřejmě bude důležité zvážit finanční ohodnocení, ale není to jediné kritérium, podle kterého byste se měli řídit.

Co o firmě říkají ostatní?

I když se vám na pohovoru zdálo všechno báječné, zkuste si o firmě najít co nejvíc informací. V dnešní době není problém dohledat hodnocení firem bývalými i současnými zaměstnanci. Takové firemní zkušenosti a hodnocení vám toho napoví spoustu o celkové atmosféře, kolektivu i o fluktuaci zaměstnanců.

Co budete vlastně dělat?

Porovnejte náplně obou pracovních míst spolu s tím, jakou budete mít zodpovědnost a pravomoci. Vše zvažte z dlouhodobého hlediska – budete zde mít možnost kariérního růstu? Budete se v budoucnu muset stěhovat nebo častěji cestovat? Zvládnete náplň práce skloubit s osobním a rodinným životem?

Budete dojíždět?

Zvažte vzdálenost místa výkonu práce od místa vašeho bydliště. Pokud jedna z nabídek vyžaduje podstatně delší dojíždění, je dost pravděpodobné, že vás po nějaké době začne každodenní ztracený čas demotivovat. V úvahu berte i to, zda máte možnost dojíždět autem, zda je firma mimo dosah MHD nebo zda je v okolí jen málo parkovacích míst.

Jaké jsou benefity?

Jistoty jsou v dnešní době k nezaplacení. Nabídli vám v některé firmě pracovní smlouvu na dobu neurčitou? Pak jí můžete připsat plusové body. Pro někoho je důležitá flexibilní pracovní doba, jiný zase rád pracuje v pevně dané hodiny. Někomu bude vyhovovat možnost alespoň částečné práce z domova, někdo nedá dopustit na teplo kanceláře. Na vše byste se měli při pohovoru informovat.

Něco se vám nezdá?

V neposlední řadě spoléhejte na svou intuici. Pokud vám už na pohovoru nesedl šéf, pod kterým budete pracovat osm hodin denně, nejspíš se to nezlepší. Stejně tak pokud jste při návštěvě zaznamenali zvláštní atmosféru nebo pokud se vám zdá něco příliš podezřelé, svou volbu ještě zvažte.