Jak si ideálně zařídit ložnici?

Ložnice je jednou z nejdůležitějších místností i ve vaší domácnosti. Je místem, které vám musí nabídnout klid a pohodu, abyste mohli nerušeně spát a načerpat tak síly do dalšího dne. Právě proto je nutné přemýšlet nad její celkovou koncepcí a uspořádat vše tak, abyste se cítili co nejlépe. Existuje několik osvědčených rad, kterých byste se měli držet.

Velkou roli hraje uspořádání nábytku

Je třeba se držet zásady, že méně znamená více a nepřeplňovat místnost zbytečnými kusy, které je možné umístit do jiných částí domácnosti. Do ložnice určitě patří postel – měla by být umístěna ve středu místnosti, a to tak, aby k ní byl snadný přístup z obou stran. Z postele by mělo být vidět na dveře. Její čelo je vhodné umístit ke stěně. Určitě by neměla být pod oknem, což by mohl být problém zejména v zimních měsících. V úrovni hlavy by měl být alespoň malý odkládací prostor (pro budík, telefon, knihy apod.). Nemáte-li dost místa na noční stolky, namontujte poličky. Nesmí zde chybět ani osvětlení – ideálně lampička s tlumeným světlem.

Co se týče dalšího nábytku, určitě vhodná je jedna větší, nebo 2 menší skříně pro uložení oblečení. Pokud máte málo místa, volte skříně vestavěné. Prostor pomohou opticky zvětšit skříně se zrcadlem. Do ložnice patří ještě toaletní stolek, ale není to nezbytné.

Pozor na barvy a doplňky

Na atmosféře ložnice se hodně podepisují barvy. Ideální jsou barvy přírody jako hnědá, zelená, oranžová či žlutá, a to v pastelových odstínech. Vyvarujte se použití červené, která působí agresivně. Určitě sem patří i doplňky. Pověste na zeď svůj oblíbený obraz či fotografie svých blízkých. Nezapomeňte na vůně – vhodné jsou vonné svíčky. Co se týče květin, nebojte se jich. Ideální rostlinou je Eukalyptus, který má velmi jemnou vůni. Do ložnice jsou také vhodné kaktusy, nevhodné potom květiny s velmi výraznou vůni. Nezapomínejte v ložnici pravidelně větrat. Ideálně si nechte okna otevřená na mikroventilaci, a to i v zimě.

TIP: Všechny prvky v ložnici by měly být ve vzájemné harmonii, čehož není snadné docílit. Pokud nechcete udělat chybu a hledáte inspiraci, podívejte se na tyto moderní ložnice.