Jak často měnit motorový olej?

Na internetu, a i mezi lidmi koluje celá řada pouček o tom, jak často vyměňovat motorový olej. Některé z nich jsou ovšem minimálně zavádějící. Proto jsme se vám rozhodli přichystat článek, který tyto mýty vyvrátí a dá vám jednou provždy odpověď na otázku ohledně četnosti výměny motorového oleje. Ta je většinou provozovatelů autoservisů doporučována provádět v intervalu 15 tisíc kilometrů nebo jednoho roku.

Osobně se přikláníme spíše k časové variantě, neboť počet najetých kilometrů může být dosti zavádějící. Hned vám prozradíme proč. 15 000 kilometrů ujetých při dlouhých trasách totiž zcela neodpovídá stejné porci kilometrů překonaných pomocí krátkých vzdáleností, při kterých se motor nestačí zahřát na požadovanou teplotu, čímž z dlouhodobého hlediska dochází ke snižování kvality motorového oleje. K degradaci motorového oleje dochází například i vlivem tepla nebo zimy, častým startováním či pronikáním benzínu do oleje.

Častější výměnou motorového oleje nelze nic zkazit

Motorový olej by se tedy měl pravidelně vyměňovat ideálně v intervalu jednoho roku. Ale co dělat v případě, kdy vlastníte kupříkladu SUV auto od Kii, které má garantovánu výměnu oleje po 2 letech, respektive 30 tisících kilometrech? V takovém případě netřeba podléhat panice, protože 30 tis. km je hranice, která se při častém ježdění dá klidně překonat i za rok. Navíc jednou za rok si lze v autorizovaném servisu Kia nechat zkontrolovat stav oleje a popřípadě požádat o jeho výměnu.

Nic dokonce nezkazíte ani častější výměnou motorového oleje, ba spíše naopak, neboť tím pomáháte udržovat motor v perfektní kondici, což se vám může v konečném důsledku mnohonásobně finančně vrátit při prodeji automobilu. Rozhodně však výměnu oleje do motoru nepodceňujte, její zanedbání vás může vyjít pěkně draho.