Historie pěstování tabáku a jeho budoucnost

Tabákové výrobky jsou v současné době běžnou součástí našich každodenních životů. Nebylo tomu tak ale vždy. Cesta listů ze známé rostliny byla totiž již od jeho objevení Evropany velmi křivolaká, plná kontroverzí, mýtů a předsudků. Přeci jen už první setkání obyvatel Evropy s touto záhadnou rostlinou bylo poněkud rozpačité. A jak se tedy vlastně dostal do Evropy?

Zpátky do minulosti

Jako první o jeho existenci informoval Kryštof Kolumbus. Když během svých výprav zakotvil u břehů ostrova Barbados, kromě nejrůznějších místních tradic a kulturních odlišností zaznamenal mezi domorodými obyvateli zvyk, se kterým se nikdy předtím nesetkal. Kdykoliv během dne je totiž bylo možné pozorovat, jak žvýkají či si jinak vychutnávají jakousi zvláštní rostlinu. Tu mu Barbadosané kromě mnoho dalšího také nabalili na cestu zpět do Evropy. Tehdy ještě neznalý Kolumbus ji však velice rychle zahodil a nadále ji nevěnoval žádnou pozornost. Později si ale svou cestu do Evropy našel.

Hoří má panenko!

O popularizaci tabáku se do velké míry zasadil další významný cestovatel, Sir Walter Raleigh, který pod vlajkou britské koruny kolonizoval nová území. Na jedné z jeho cest se mu do Anglie kromě koření a dalších vzácných surovin rovněž podařilo přivézt právě onu záhadnou rostlinu. O jeho existenci se v Anglii sice v té době již vědělo, každopádně povědomí obyvatel nebylo široké. Svědčí o tom například jedna z historek, která se právě v souvislosti s jeho neznalostí traduje. Podle ní Sir Walter Raleigh údajně posedával ve svém salónku a výjimečně si vychutnával nově dovezenou specialitu. Jeho sluha o pánově nové zálibě však nevěděl a jakmile uviděl místnost plnou kouře, v domnění, že pokoj vzplál, začal svého pána hasit hrnci ledové vody. 

Jak šel čas

Od dob, kdy užívání způsobovalo mezi lidmi takové pozdvižení, však už utekla nějaká doba. Dnes už tabák vnímáme jako běžně dostupnou a užívanou záležitost, na kterou narazíme v každé trafice. Jeho podoba však od dob Sira Raleigho prošla řadou změn. Kromě pouhého žvýkání se tak začal konzumovat prostřednictvím:

  1. Doutníků
  2. Viržinek
  3. Cigaret
  4. Elektronických alternativ

Poslední zmiňovaná kategorie začíná v poslední době získávat na popularitě. Uživatelé si například oblíbili Pulze, zařízení zahřívající tabák, které ve srovnání s klasickými produkty disponuje mnoha benefity. Oproti tradičním produktům 

  • obsahuje menší množství škodlivých látek,
  • nezabarvuje zuby a nehty,
  • neobtěžuje okolí.

Pulze a další podobné elektronické varianty se zjevně staly velice příjemnou alternativou, která si začíná získávat své pevné místo na trhu.  Klasickým produktům tak už pomalu odzvonilo. Jedno je ale jasné. Rostlina, kterou nás před pár stoletími obdarovali Barbadosané, svou popularitu rozhodně neztratí, ať už ji budeme konzumovat v jakékoliv podobě.

Autor: Elena Gotfried