Franchising a tři největší přešlapy

Franchising je podnikatelská příležitost, která vám může otevřít dveře do světa byznysu. Podmínkou je ale usilovná práce a férové jednání. V opačném případě se vaše sny promění v prach a vy odejdete s prázdnou. 

Jedna investice nestačí 

Počáteční investici se nevyhnete. Franšíza ale zasluhuje mnohem více péče. Je to totiž jedinečná podnikatelská příležitost, díky které máte možnost dostat se do dalších sfér byznysu. Jakmile začnete vydělávat, snažte se peníze v rozumné míře reinvestovat a vkládat do projektů, které vás posunou dál. Vše ale musíte konzultovat s majitelem licence, jestli s takovým nasměrováním souhlasí. 

Příklad si můžete vzít například z firmu Triumph, která byla založena ve druhé polovině 19. století, nebo u nás dominantního řetězce OBI, Extéria Market nebo kosmetické firmy Yves Rocher. 

Kompletní balíček 

Frachising není jen o jedné pobočce. Ano, vy máte na starosti jen jedno místo, kde nabízíte službu nebo produkt, ale jste součástí spletitého systému. A na to nesmíte nikdy zapomenout. Musíte to vnímat jako celek, a ne jako separované části, které spolu v některých aspektech kooperují a pojí je víceméně jen peníze. Jakmile se začleníte po bok ostatních poboček, bude se vám obchodovat snáz, a i vedení to brzy pocítí. 

Na rovinu 

Možná máte pod palcem svůj obchod nebo point, ale jste součástí podniku a pouze jednou z mnoha odnoží. Zpovídáte s majiteli licence, který stojí za zrodem celého podniku. A umožnil vám rozvinout jeho působení díky založení franšízy, kterou vám svěřil do péče. 

V ideálním světě se stírá rozdíl mezi vedoucím a zaměstnancem nebo podřízeným. Všichni mají právo na názor, ale pravda je taková, že bez upřímnosti a férového jednání to nejde. Měli byste si s franšízorem sednout lidsky, rozumět si v mnoha aspektech, vědět o záměrech, kam podnik posunout. Každou změnu spolu konzultujte a nekonstruujte tajné mise za jeho zády. A stejný přístup vyžadujte od něj.