Co je to reflexní prvek?

V souvislosti s nařízením, které vešlo v platnost před čtyřmi lety a které mluví o tom, že chodci pohybující se mimo obec na neosvětlené silniční komunikaci za snížené viditelnosti musí nosit reflexní prvky, se řada lidí ptá, co to vlastně reflexní prvek je. Aby nedocházelo k udělení pokut, které by vyplývaly z nedodržení nařízení a jejímž důvodem by také byla neznalost toho, co to reflexní prvky jsou, pojďme si reflexní prvky představit a definovat. 

Co jsou to reflexní prvky?

Pokud hovoříme o reflexních prvcích, mluvíme o věcech, které se vyrábí z materiálů či textilií, jež odráží světlo při osvícení. Nejčastěji se jedná o barevné kousky, které jsou žluté, šedé, zelenožluté nebo oranžové. Nejčastěji jsou reflexními prvky fluorescenční proužky, které jsou umístěné třeba na přední, boční či zadní straně školních aktovek, batohů, také na sportovních taškách či na bundách či sportovních kalhotách. 

Samozřejmě za reflexní prvky se nepovažují jenom sportovní kousky v podobě tašek nebo oblečení. Sportovními prvky jsou také pláštěnky, samolepky na batohy, také náramky nebo pásky, které si připevníte na ruku či nohu. 

Jaké reflexní prvky ideálně používat?

Zmíněné zákonné opatření, které uděluje chodcům povinnost nosit reflexní prvky na neosvětlených silničních komunikacích mimo obec za snížené viditelnosti, poukazuje především na povinnost chodce vidět a být viděn. Díky reflexním prvkům bude chodec viděn už z dálky, čímž se předejde zbytečným nehodám, při nichž figurují právě chodci a vozidla. 

V souvislosti s tímto zákonem se také nabízí otázka, jak reflexní prvky používat. V ideálním případě používejte plastové samo držící pásky, které umístíte na zápěstí nebo na lýtko. Jistým upozorněním pro řidiče jsou také přívěsky, které se navléknou na ramenní popruh tašek. V extrémně nebezpečných úsecích je lepší nosit reflexní vestu.