Chcete investovat do něčeho zajímavého i pro začátečníky? Volte zlato

O investice se zajímají spíše lidé s větším kapitálem, nicméně mnoho z nich své peníze získalo právě díky výhodnému nákupu a následnému prodeji akcií či jiných komodit.

Pokud jste v tomto směru ještě začátečníky, asi pro vás nebude nejideálnější začínat na něčem těžkém. Chcete-li si to nejdříve vyzkoušet a při té příležitosti si přijít i na pár korun navíc, nakupte ve vhodnou chvíli zlato.

Ujistěte se, že použité peníze jsou postradatelné

Investice do čehokoliv je vždy rizikem, tudíž se nemusí pokaždé povést. Znamená to, že peníze, které k tomuto účelu použijete, by neměly být určeny na něco jiného, třeba auto nebo dovolenou. Neexistuje totiž žádná záruka, že se s nimi ještě někdy shledáte, natožpak že své jmění tímto způsobem rozmnožíte.

Určitě neprovádějte žádné kroky nepromyšleně, jinak se můžete se zlou potázat. Ulice jsou plné jedinců, kteří chtěli rychle zbohatnout na burze, zadlužili se kvůli tomu a dnes nemají nic. Když už investice, tak po důkladném zvážení a za finance, jejichž ztrátu si případně můžete dovolit.

Používá se leckde

Zlato, stříbro, platina a další cenné kovy nemají takovou hodnotu jen protože jich je na světě pouze velmi omezené množství. Třeba konkrétně zlato se využívá v mnoha oborech. V některých, třeba v oblasti šperkařství, už stovky a tisíce let, v jiných pouze pár desetiletí. To je i příklad elektroprůmyslu, kde má zlato skutečně široké využití.

Krom své nenapodobitelné sytě žluté barvy se může zlato pyšnit i svou skvělou vodivostí. A tuto vlastnost propůjčuje počítačovým komponentům, kabelům a elektronice obecně. Jelikož jde o docela drahou záležitost, nepoužívá se ho zase tak velké množství a všude. Stejně jako kupříkladu ve šperkařství, i v rámci spotřební elektroniky se využívá hlavně u prémiových produktů.

Během krize se dobře prodává

Vzhledem k tomu, že je o zlato skutečně velký zájem v mnoha oborech, je také jeho hodnota víceméně stabilní. Rozhodně stabilnější než mnoho jiných potenciálních investičních komodit. Proto je vhodné pro investory začátečníky. Je samozřejmě nezbytné vědět, kdy jde zlato cenově dolů a je dobré ho nakoupit a kdy naopak jeho hodnota roste.

Nákupy provádějte vždy, když se burze daří. Ve chvílích, kdy vše funguje tak, jak má, drží se cena žlutého kovu docela nízko a je dobré toho využít.

Když naopak přijdou krizové situace, třeba krach velké těžařské společnosti zaměřující se právě na dolování zlata, začne stoupat poptávka a tím i cena. Nejde o standardní situace, takže je nutné číhat, případně si k tomuto účelu najmout specialisty, kteří vás zastoupí. Tím se však samozřejmě připravíte o podíl z případného zisku.

Cihly i mince

Asi i naprostým laikům je jasné, že investiční zlato nemůže mít podobu šperků. I ty se dají docela dobře prodat, nicméně nejde v takovém případě o investování. K tomuto účelu se vždy používaly hlavně slitky ve formě cihliček a mincí.

Slitky jsou typickým představitelem investičního zlata. Každý je zná. Většina samozřejmě z filmů nebo z obrázků. Nejde ale o zas tak drahou záležitost, jak si mnozí myslí. Některé cihličky nemusí mít hodnotu ani dvou tisícovek. Hodně zde totiž záleží na velikosti, respektive ryzosti použitého zlata. Ty nejlepší kousky se běžně prodávají i za víc jak milion korun.

Mince jsou pro investory rovněž velmi zajímavým zbožím. Nejenže jsou daleko skladnější než slitky, takže se vlezou i do menšího trezoru, ale mohou sloužit i jako sběratelská vášeň, případně jako dárek pro někoho blízkého.

Pro sběratele jsou vhodné hlavně kousky s různými druhy uměleckých rytin. Ty obvykle mají podobu nějaké slavné osobnosti typu Karel IV., nebo některého z Masaryků.

Zajímavé jsou však i mince s vyobrazenými jmény, datem či znamením zvěrokruhu. Takové je možné použít jako hezký prezent, který bude s přibývajícími léty pravděpodobně narůstat na ceně, což se o jiných druzích dárků obvykle říci nedá.