Apple iPad mini 3 – recenze tabletu

Apple v loňském roce na podzim představil iPad mini 3. Stejně jako každý rok, tak ani minulý rok nebyl výjimečný a gigant na trh s hardwarem uvedl klasický velký iPad a menší iPad mini 3. Nicméně výraznějších změn se dočkala větší varianta a iPad mini 3 se od svého předchůdce tolik neliší.

Obsah balení

Balení, ve kterém se tablet prodává, dokonale kopíruje jeho rozměry. Po designové stránce je krabička totožná s krabičkou iPadu mini druhé generace. Uvnitř se nachází samotný tablet, kabel Lightning pro připojení k počítači a adaptér do zásuvky. Samozřejmostí je uživatelská příručka a dvě samolepky notoricky známého loga společnosti.

Konstrukce

Z konstrukčního hlediska se iPad mini 3 od svého předchůdce liší dvěma detaily. První odlišností je senzor otisků prstů TouchID. Třetí generace nabídla spolehlivé a rychlé rozpoznávání otisků prstů. Drobnou nevýhodou je možnost uložit pouze pět různých otisků prstů. U telefonu tato kapacita stačí, neboť telefon využívá zpravidla jeho vlastník. Kdežto tablet může využívat celá rodina, kdy TouchID s omezeným počtem uložených otisků prstů ztrácí smysl. A druhou konstrukční novinkou je zlaté provedení.

Po kvalitativní stránce se tabletu nedá nic vytknout. Hliníkové tělo v kombinaci s přední skleněnou plochou působí elegantně. Tablet se vyznačuje precizním zpracováním. Rozměry činí 200 x 134,7 mm a tloušťka je 7,5 mm. Váha verze pouze s WiFi je 331 gramů a hmotnost verze podporující i mobilní sítě je 341 gramů.

ipad3

Displej

iPad mini 3 disponuje úhlopříčkou 7,9 palců a nabízí rozlišení 2048 x 1536. Tyto parametry jsou naprosto stejné jako u druhé generace. Retina slibuje jemnost 324 PPI a na displej je radost pohledět. Barevné zpracování je perfektní, přestože iPad Air 2 má výraznější barvy a vyšší kontrast. Nespornou výhodou je přítomnost olejofobní vrstvy, která v případě polití zařízení odpuzuje vodu.

Software

Stejně jako veškerá zařízení značky Apple používají operační systém iOS, třetí generace tabletu není výjimkou. Mobilní operační systém je rychlý a dokonale odladěný. Neustále vychází nové aktualizace systému, tudíž případné chyby jsou brzy opraveny.

Na domovské stránce jsou viditelné nainstalované aplikace, které se dají rozdělovat do jednotlivých složek. Při přejetí od horního okraje obrazovky směrem dolů se zobrazí takzvané notifikační centrum. V opačném případě při přejetí od spodního okraje obrazovky směrem nahoru se zobrazí ovládací centrum.

Prostředí systému je intuitivní a uživatelský přátelské. Samozřejmostí jsou různé widgety, možnost instalace aplikací z App Store a další vychytávky.

TIP: Podívejte se na video Recenze iPad mini 3

Hardware

Třetí generace tabletu s nakousnutým jablíčkem v pozadí je osazena dvoujádrovým procesorem Apple A7. Procesor zajišťuje rychlý chod systému a veškeré vyzkoušené hry fungují bez problémů. Operační paměť o velikosti 1 GB je dostačující pro základní práci, nicméně při práci s více otevřenými panely v prohlížeči by se hodila lepší operační paměť.

iPad mini 3 je k dostání ve třech variantách, které se liší velikostí vnitřního úložiště. Nabízí se 16 GB, 64 GB a také největší iPad Mini 128 GB. Verze s 32GB úložištěm se již nedočkáte.

Recenzovaný iPad disponuje rozhraním WiFi 802.11a/b/g/n na pásmech 2,4 a 5 GHz. Samozřejmostí je podpora technologie MIMO, která slouží k rychlejšímu stahování. Nechybí ani standard pro bezdrátovou komunikaci Bluetooth 4.0. Pakliže sáhnete po verzi se slotem na SIM kartu, zařízení disponuje standardem GPS a GLONASS. Dále tato verze podporuje LTE, 3G a EDGE sítě.

Baterie

Společnost Apple si potrpí na kvalitním zpracování baterie, a to jak u iPhonů, tak i iPadů. Při sledování videí a surfování na internetu přes WiFi tablet vydrží 10 hodin. Při surfování na internetu přes mobilní sítě je výdržnost baterie o hodinu kratší. Baterie se pyšní kapacitou 6 470 mAh.

Tip: Přečtěte si porovnání iPad Mini 3 a iPad Air

Fotoaparát

V porovnání s předchůdcem nenabízí iPad mini 3 žádné výrazné změny ani v oblasti fotografování, přestože fotoaparát už v té době potřeboval různá vylepšení. Fotoaparát s rozlišením 5 MPx a světelností f/2.4 je trochu zklamání. Fotoaparát umožňuje pořízení panoramat, HDR snímků a videí. Z kvalitativního hlediska jsou výsledné fotografie průměrné. Zásadní nevýhodou je, že při zhoršených světelných podmínkách je na snímcích zřejmý šum. Fotoaparát slouží také k nahrávání videí v rozlišení 1080 p. Kvalita je v porovnání s fotografiemi lepší. Pochválit však musíme kvalitu nahrávání audio stopy.

Třetí generaci nechybí přední kamera, která je dnes pro focení selfie fotek důležitá. Přední kamera s rozlišením 1,2 MPx natáčí také videa v rozlišení 720 p. Už samotné rozlišení 1,2 MPx napovídá, že kvalita nebude na vysoké úrovni.