3D tisk není už hudbou budoucnosti

Ještě na konci osmdesátých let 20. století byli v administrativě vůbec rádi, když mohli své vypracované dokumenty namnožit prostřednictvím stroje zvaného cyklostyl. V této době se lidem v kancelářích o technických vymoženostech současnosti mohlo jen zdát. A dnes? Běžně už i v domácnostech najdete multifunkční zařízení, která v sobě spojují výhody tiskárny, skeneru a kopírky.

Pokrokový 3D tisk

Technický pokrok jde ještě dále. Není problém dokonce vytisknout trojrozměrný předmět, a to na základě digitálního 3D modelu nebo předlohy, která již existuje. Cena prvních 3D tiskáren šplhala do astronomických výšek, takže pořídit si ji nebyla záležitostí pro masové rozšíření těchto zařízení. V současnosti, kdy stále dochází k jejich zdokonalení, se stávají i cenově dostupnějšími pro běžné uživatele tiskáren. K dostání jsou 3D tiskárny, které umějí předmět naskenovat či kopírovat vložený předmět.

Co všechno potřebujete pro 3D tisk

I když se 3D tiskárny stávají cenově přijatelnějšími, přesto je i nadále výhodnější si nechat trojrozměrný objekt vytisknout u specializované firmy jako zakázku, než si tiskárnu kupovat.

Pro takovou příležitost byste měli mít připravený 3D model ve formátech .stl, obj, .step, .iges nebo .3mf. A také sérii fotografií daného modelu z různých úhlů s měřítkem, které bylo použité. Takto si můžete nechat vytisknout funkční prototyp nebo i koncové produkty.

FDM technologie v 3D tisku

U 3D tisku se používá několik technologií, z nichž jedna z nich je FDM. 3D tiskárna s FDM techologií zahřátím termoplastického materiálu vytváří vrstvu za vrstvou, přičemž se používají dva druhy materiálu: modelovací a podpůrný. Z modelovacího materiálu je vyroben hotový trojrozměrný předmět, ten podpůrný materiál funguje jako lešení a bývá na konci procesu odstraněn.