3 věci, na které si dát pozor při koupi bytu

Koupě bytu je nyní téma, které řeší nejeden člověk. Důvodem je strach z aktuální inflace, která by mohla sníst prakticky veškeré uspořené finance. Nemovitosti se zkrátka jeví jako nejlepší a nejvýnosnější řešení, zároveň je to druh investování, který není složitý (například v porovnání s akciemi, jež je nutné prakticky denně kontrolovat). Ovšem i při investování do nemovitostí se můžeme dopustit řady chyb, což potvrdí nejeden zkušený realitní makléř. Pojďme si zmínit tři konkrétní věci, na které si dát při koupi bytu pozor. 

Informujte se o právním stavu bytu

Abyste nekoupili zajíce v pytli, kterého byste později chtěli vrátit, ale nepodařilo se vám to, zkontrolujte si ještě před podepsáním kupní smlouvy a splacením kupní ceny právní stav bytu. Nemusíte obcházet právníky, kdepak, stačí nahlédnout do katastru nemovitostí a zjistit si konkrétní informace v listu vlastnictví. Zde se najdou nejen informace týkající se majitele, ale také shrnutí všech jeho vad, soudních sporů, věcných břemen nebo exekucí. Jedná se zkrátka o komplexní dokument, který zná všechna tajemství vámi kupované nemovitosti. 

Jak je na tom byt po technické stránce?

Stejně tak si prohlédněte technickou stránku bytu. Zvýšenou pozornost klaďte hlavně stěnám, a to jak u stropu, tak u podlahy. Zpozorněte při zhlédnutí jakékoli praskliny nebo plísně. Pokud se vám něco nezdá, raději si najměte k posouzení odborníka. I když to bude další investice na seznamu nákladů, vyplatí se, zejména pokud si nejste dobrým stavem bytu jistí. 

Nemá byt nějaké dluhy?

Nejen člověk se může dostat do dluhů. Dluhy se mohou nést i s nemovitostmi. Proto před koupí konkrétní nemovitosti zkontrolujte, zdali nemá nějaké nedoplatky na energiích, exekuce nebo jak dopadlo vyúčtování elektřiny za poslední rok. Nejen, že se informujete o přibližných nákladech spojených s energiemi, ale také se ujistíte, že po stránce finanční je byt zcela v pořádku.

Autorem článku je Marta Trojáčková – realitní makléř.